Koncert zvonků

O druhé adventní neděli u nás zahráli muzikanti z Ratiboře na zvony a zvonky.

POSELSTVÍ ADVENTU VYZVONILY ZVONKY

Do Prusinovic zavítal hudební soubor, jaký je málokdy k vidění a slyšení. O druhé adventní neděli vystoupila totiž v evangelickém kostele evangelická mládež se svou farářkou z Ratiboře a Kateřinic, hrající na velmi neobvyklý hudební nástroj – zvony a zvonky. Tóny známých i méně známých vánočních a adventních písní vycinkali hudebníci této kapely, jediné svého druhu v Česku na desítky zvonů a zvonků. Žádného jiného hudebního nástroje ani hlasu zpěváka nebylo zapotřebí k rozpoznání zvoněné písně. K zamyšlení zvala také slova dirigentky hudebního souboru farářky Jarmily Wiery Jelinkové. Mezi písněmi hovořila o putování lidstva od prvního hříchu až ke Kristu Vykupiteli, jehož narození v podobě člověka si bude již za krátký čas lidstvo připomínat. Tato původem Polka, dcera českých exulantů a zároveň první žena v úřadu duchovního Polské reformované církve, slouží v současnosti v evangelickém sboru právě ve valašské Ratiboři. Zde vede soubor Zvonky dobrých zpráv, jehož myšlenku si s sebou přinesla z Polska, ze svých zkušeností s kapelou Zelowskie dzwonki.

Nejen poslechem se však mohli posluchači s těmito netradičními nástroji seznámit. Po skončení vystoupení si mohl každý zvonky z blízka prohlédnout a sám si vyzkoušet, že správně rozezvučet ušlechtilý kov není jednoduché.