výlet

 

OBJEVY V JÁCHYMOVĚ

 

Sice si oficiálně říkáme stále „mládež“, ale ve skutečnosti jsme již z 90% pracující. Od toho se také odvíjí možnost plánování společných dovolených. A tak jsme letos vyrazili v menším počtu. Cílovým místem našeho pobytu byl stanoven Jáchymov a jeho okolí, aniž bychom pořádně věděli, co tam chceme dělat a jak to v okolí vypadá… Počáteční zděšení z rozbitého a z části vybydleného města ale nakonec překonalo množství zajímavostí, které jsme na místě objevili. Bohatá historie města se táhne již od středověku, kde se zde těžilo stříbro a cín. S tím souvisela ražba mincí a rozkvět města, které v té době patřilo k velmi významným. Stříbronosné žíly však nebyly bezedné. Když horníci už měli jen smůlu a místo stříbra nacházeli jen nějakou divnou, černou rudu, začali jí říkat smolinec. Tehdy ještě nevěděli co s ním a tak naleziště v celé oblasti hromadně opouštěli.

Úpadek města se střídal s rozkvětem vždy podle toho, jak se dařilo průmyslu a těžbě nerostných surovin. Někdy koncem 19. století se přišlo na využití uranových rud k barvení skla. Dodnes se vyrábí krásné žlutozelené „karlovarské“ sklo s použitím rud z Jáchymovska. A právě v odpadovém materiálu z Jáchymovských skláren se podařilo na začátku 20. století Marii Curie-Sklodowské objevit dva zcela nové a neznámé prvky – polonium a radium.

Později se přišlo na to, že zdejší ruda je velmi kvalitní, a tak se stala dobrým vývozním artiklem. Nejdříve za ni Sovětský svaz platil, ale později díky „socialistickému přátelství“ jsme ji vyváželi zadarmo. Smutnou kapitolou Jáchymovských dolů pak byly pracovní tábory, které měly sloužit na likvidaci uvězněných. Bez jakýchkoliv ochranných pomůcek se nedalo dlouho přežít. Naučná stezka Jáchymovské peklo nás provedla místy, kde tenkrát stávaly vězeňské tábory. Po nich zbyly už jen cesty vydlážděné kočičími hlavami uprostřed pustých lesů, do kterých se nedá vstoupit. Hrozí riziko propadnutí do některé z asi 1100 km chodeb, které v podzemí jsou.

O novější historii města jsme se dověděli na Radonové stezce. Obyvatelé zdejšího kraje ohrožovalo v 90. letech pronikání radonu do obytných domů. Dříve to nejspíš nikdo neřešil. Snad jediným bezpečným domem byla a je evangelická fara, která je postavena na skále. Tu jsme také využili k našemu týdennímu pobytu.

Dnes je město pomyslně rozděleno na tři různorodé části. Dolní Jáchymov je lázeňským městem se vším, co k němu patří: obrovské lázeňské domy, parky, obchůdky, kavárny, kino… Střed Jáchymova obsadili vietnamští obchodníci, město chátrá a historické domy na spodní části náměstí nikdo neopravuje. Horní Jáchymov s horní částí náměstí se snaží radnice opravit a s pomocí EU se jí to pomalu daří. Našli jsme tam mincovnu a krásné muzeum, jehož prohlídka nás dopodrobna seznámila s historií i současností města. Přímo mezi domy nad městem se pak tyčí těžební věž, čerpající léčivou radioaktivní vodu do lázní. Největším objevem pro nás byla ale nově zpřístupněná štola, která se dá s průvodcem navštívit. Nehrozí zde žádné nebezpečí, tato štola byla jen průzkumná a nenašlo se v ní bohužel ani stříbro ani smolinec. Nadšení provozovatelé ale neztrácí elán v odstraňování závalu a možná, že za pár let něco objeví…

Eva Zhánělová

Fotografie z výpravy najdete ZDE.